Regulamin kategorii
Elite PRO
edycja 2024
Kategoria została stworzona aby umożliwić rywalizację najbardziej zaawansowanym zawodnikom OCR w Polsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej specyficznej grupy biegaczy, stworzyliśmy serię wymagających przeszkód, usytuowanych na ok. 10 km trasie. Lata praktyki i doświadczeń pozwoliły nam na uzyskanie idealnych warunków współzawodnictwa zgodnie z zasadą fair play, a wprowadzenie rygorystycznych zasad nie pozwala na dopuszczenie do pomyłki w wyłanianiu zwycięzców.
Zasady dotyczące pokonywania przeszkód kat. Elite PRO
Ogólne zasady uczestnictwa w kat. Elite PRO
I. TRASA I ZASADY
- Trasa biegu to pętla o długości około 10 kilometrów / dwie pętle o długości około 5 km (w zależności od edycji biegu).
- Na trasie znajdują się :
- przeszkody naturalne podyktowane uwarunkowaniem terenu
- specjalnie przygotowane konstrukcje
- Starty zostaną podzielone na fale po ok. 30 osób. Podczas przydzielania do fal startowych decydująca będzie kolejność dokonania zapisu przez zawodników. W skrajnych przypadkach Organizator może wprowadzić podział na mniejsze/ większe podgrupy.
- Poszczególne fale startować będą w odstępie czasowym wynoszącym 5 minut.
- Aby zostać sklasyfikowanym, uczestnik kategorii ELITE PRO obowiązkowo musi pokonać całą trasę biegu – ok. 10 km.
- Aby zostać sklasyfikowanym, zawodnik fali ELITE PRO musi pokonać samodzielnie każdą przeszkodę.
- Pokonywanie przeszkody odbywa się od początku do końca na jednym jej torze. Niedozwolona jest zmiana toru podczas pokonywania przeszkody.
- Zawodnicy nie mogą sobie pomagać ani korzystać z pomocy osób trzecich, kibiców, obsługi.
- Niedozwolone jest chwytanie/korzystanie z elementów konstrukcyjnych podczas pokonywania przeszkód, chyba, że zostało to dozwolone w określonych przypadkach i opisane w Rulebooku.
- Nad prawidłowym pokonaniem przeszkody czuwa sędzia i jego decyzje są ostateczne.
- Sędzia może udzielić instrukcji prawidłowego pokonania przeszkody przed podejściem zawodnika do jej pokonywania.
- Zawodnicy Elite PRO zarówno kobiety jak i mężczyźni, mają tylko 1 podejście do przeszkody.
- Za rozpoczęcie próby pokonania przeszkody uważa się przekroczenie linii granicznej, bądź chwycenie obiema dłońmi elementów przeszkody.
- Na końcu trasy biegu zlokalizowana jest Karna Pętla, którą zawodnik pokonuje w przypadku niepokonania przeszkody znajdującej się na trasie biegu (utrata opaski).
- Organizator wyznacza jedną wspólną Karną Pętlę, zlokalizowaną tuż przed metą. Pętla to próba biegowa, siłowa, z obciążeniem, bez przeszkód konstrukcyjnych, o właściwie dobranej charakterystyce i czasie pokonania.
- W przypadku konieczności pokonania Karnej Pętli kilkukrotnie, zawodnik może odpoczywać w strefie wyznaczonej w pobliżu startu pętli karnej.
- Karną Pętlę wykonuje się tuż przed zakończeniem rywalizacji.
- Zawodnicy Elite PRO kobiet otrzymują po 5 opasek startowych.
- Zawodnicy Elite PRO mężczyzn otrzymują po 3 opaski startowe.
- Niepokonanie przeszkody skutkuje odcięciem opaski. Każdorazowa utrata opaski skutkuje koniecznością pokonania odpowiedniej ilości karnych pętli (1 opaska = 1 karna pętla).
- W przypadku utraty ostatniej opaski zawodnik zostaje przeniesiony na listę zawodników DNC (poza klasyfikacją).
- Seria Elite PRO dla kobiet: dozwolone jest korzystanie z ułatwień podczas pokonywania przeszkód (podesty, lżejsze obciążenia) zgodnie z zasadami określonymi w Rulebooku.
- Przeszkoda zakończona dzwonkiem zaliczona jest TYLKO w przypadku, gdy zawodnik wyraźnie uderzy dłonią w dzwonek, który wyda dźwięk.
- Zawodnicy będący już na trasie biegu po pokonaniu przeszkody nie mogą się wrócić w celu zabrania pozostawionych tam przedmiotów. Wszystko z czym chcą biec dalej muszą posiadać przy sobie w czasie pokonywania przeszkód.
- Zawodnik nie może utrudniać innemu uczestnikowi biegu pokonywania przeszkody.
- Wyprzedzanie: zawodnik wolniejszy jest zobowiązany ustąpić miejsca zawodnikowi szybszemu, schodząc na prawą stronę otaśmowanej trasy.
- Niedozwolone jest używanie magnezji oraz substancji klejących. Brak ustosunkowania się do zakazu będzie powodował dyskwalifikację.
- Niedozwolone jest ustawianie, ingerowanie, osuszanie, wycieranie przeszkód przed przystąpieniem do ich pokonywania.
- Szczegółowe zasady pokonywania przeszkód są opisane w Rulebookach, opublikowanych przed wydarzeniem sportowym.
- Pomiar czasu odbywać się będzie elektronicznie.
- Aby zostać sklasyfikowanym, zawodnik musi posiadać przytwierdzony do lewej lub prawej nogi na wysokości kostki chip identyfikacyjny służący do elektronicznego pomiaru czasu. Umieszczenie chipa w innym miejscu lub jego zdjęcie w trakcie biegu karane będzie dyskwalifikacją.
- Przy wypożyczeniu chipa nie będzie pobieranej kaucji.
- Zawodnicy, którzy nie dokonają zwrotu chipa bezpośrednio po ukończeniu biegu zostaną zdyskwalifikowani.
- Każdy zawodnik kategorii Elite PRO zobowiązany jest do startu w dedykowanym plastronie z przypisanym numerem startowym.
- Niesportowe zachowanie w stosunku do innych zawodników (uniemożliwianie przejścia przeszkody, przeszkadzanie podczas przechodzenia przeszkody itp.) oraz sędziów (ignorowanie, wulgaryzmy, wyzwiska itp.), czy obsługi biegu karane będzie dyskwalifikacją.
- Na trasie będą znajdowały się nieoznakowane i oznakowane punkty kontrolne zabezpieczane przez sędziów technicznych.
- Zawodnik, który na mecie nie odda plastronu z napisem ELITE, zostanie zdyskwalifikowany.
- Warunkiem sklasyfikowana zawodnika jest przebiegnięcie po zatwierdzonej trasie biegu i ukończenie go w regulaminowym czasie. Zawodnicy, którzy nie ukończą biegu w wymaganym czasie nie będą sklasyfikowani.
- Zawodników kategorii ELITE PRO kobiet obowiązuje limit czasu wynoszący 2,5 godziny natomiast ELITE PRO mężczyzn 2 godziny.
- Po upływie limitu czasu Uczestnik zobowiązany jest do zejścia z trasy, udania się bezpośrednio do strefy mety/biura zawodów i nie podlega klasyfikacji.
- Podczas pokonywania trasy biegu, uczestnicy mogą pić i jeść pod warunkiem, że sami zaopatrzą się w napoje/żele.
- Na trasie biegu obowiązuję całkowity zakaz pozostawiani śmieci(opakowania po odżywkach oraz wszelkie śmieci zawodnik zabiera ze sobą na metę). W przypadku przyłapania zawodnika na zaśmiecaniu trasy, zostaje on natychmiastowo zdyskwalifikowany!
- Szczegółowy harmonogram startów poszczególnych kategorii znajduję się na stronie internetowej https://www.biegunocr.pl/
- Szczegółowy cennik pakietów startowych znajduję się na stronie internetowej https://www.biegunocr.pl/
- Ogólny regulamin uczestnictwa w biegu Biegun OCR znajdują się na stronie internetowej https://www.biegunocr.pl/
- Wszystkich Uczestników biegu w kategorii ELITE PRO obowiązują niniejsze zasady.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo do decydowania we wszystkich kwestiach spornych nie objętych niniejszym regulaminem.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie wydarzenia sportowego bez wcześniejszego powiadamiania uczestników. Z ostateczną wersją regulaminu będzie można zapoznać się przed startem, w dniu zawodów.
- Dokonanie zakupu pakietu startowego na wydarzenie oznacza, że Zawodnik jest świdomy/a ryzyka jakie niesie za sobą uprawianie sportów ekstremalnych takich jak biegi przeszkodowe, a udział w wydarzeniu bierze na własną odpowiedzialność. Wyraża tym samym zgodę na wykorzystywanie jego wizerunku utrwalonego podczas wydarzenia w celach promocyjnych, a także przystępuje do ubezpieczenia PZU NNW obowiązującego podczas wydarzenia.
- Pobranie pakietu startowego w dniu wydarzenia oznacza, że Zawodnik zapoznał się z treścią regulaminu ogólnego oraz treścią załącznika dotyczącego zasad pokonywania przeszkód i uczestnictwa w kategorii ELITE PRO, zgadza się z jego postanowieniami i zobowiązuje się do jego przestrzegania.